121 θέσεις εργασίας στην Ευρωπαϊκή Ένωση

Η Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Επιλογής Προσωπικού (EPSO) διοργανώνει γενικό διαγωνισμό, βάσει τίτλων και εξετάσεων, για την κατάρτιση εφεδρικών πινάκων από τους οποίους τα θεσμικά όργανα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, πρωτίστως η Ευρωπαϊκή Επιτροπή στις Βρυξέλλες και το Ευρωπαϊκό Ελεγκτικό Συνέδριο στο Λουξεμβούργο, μπορούν να προσλαμβάνουν νέα μέλη της δημόσιας διοίκησης ως «διοικητικούς υπαλλήλους»(ομάδα καθηκόντων AD).

Αριθμός επιτυχόντων:

Βαθμός AD 5: 84 Βαθμός AD 7: 37

Η παρούσα προκήρυξη αφορά έξι τομείς. Οι υποψήφιοι μπορούν να υποβάλουν αίτηση συμμετοχής για έναν μόνο τομέα . Η επιλογή πρέπει να γίνει κατά τη συμπλήρωση της ηλεκτρονικής αίτησης υποψηφιότητας και δεν είναι δυνατό να τροποποιηθεί μετά την επικύρωσή της.

Οι υποψήφιοι για να συμμετάσχουν στο Διαγωνισμό πρέπει να:

• είναι υπήκοοι κράτους μέλους της ΕΕ,
  • έχουν τακτοποιήσει τις στρατολογικές υποχρεώσεις τους,
  • γνωρίζουν άριστα τη μητρική τους γλώσσα και καλή γνώση της αγγλικής ή γαλλικής ή γερμανικής ή ισπανικής ή ιταλικής γλώσσας (τουλάχιστον επίπεδο B2),
  • Κάτοχοι Πανεπιστημιακού Πτυχίου, τουλάχιστον 3 ετών, στον τομέα του ελέγχου, των οικονομικών, της λογιστικής, των χρηματοοικονομικών, του δικαίου, της διοίκησης επιχειρήσεων ή/και της πληροφορικής (για τον Βαθμός AD 5),
  • Κάτοχοι Πανεπιστημιακού Πτυχίου, τουλάχιστον 4 ετών, ακολουθούμενο από τουλάχιστον 6 έτη σχετικής επαγγελματικής πείρας, στον τομέα του ελέγχου (για τον Βαθμός AD 7).

Μισθός:

AD 5: €4.700

AD 7: €6.000

Τοποθεσία: Ευρωπαϊκή Επιτροπή στις Βρυξέλλες και Ευρωπαϊκό Ελεγκτικό Συνέδριο στο Λουξεμβούργο

Προθεσμία: 12 Ιουνίου 2019