120 Υποτροφίες Πρακτικής Άσκησης στο Γερμανικό Κοινοβούλιο

plenarsaal-bundestag-2005_foto_lemo-f-4-012_bbst

Η Γερμανική Ομοσπονδιακή Βουλή, σε συνεργασία με το Ελεύθερο Πανεπιστήμιο του Βερολίνου, το Πανεπιστήμιο Χούμπολντ του Βερολίνου και το Τεχνικό Πανεπιστήμιο του Βερολίνου, χορηγεί κάθε χρόνο 120 υποτροφίες σε νέους πτυχιούχους απόφοιτους πανεπιστημίων από 42 κράτη. Αυτή η ευκαιρία παρέχεται στο πλαίσιο της Διεθνούς Κοινοβουλευτικής Υποτροφίας – International Parlamentary Scholarship (IPS).

Οι στόχοι του προγράμματος είναι:

• Η προώθηση των σχέσεων μεταξύ της Γερμανίας και των συμμετεχόντων κρατών
  • Η εδραίωση των δημοκρατικών αξιών και της ανεκτικότητας
  • Η κατανόηση για την πολιτισμική ποικιλομορφία

Οι συμμετέχοντες θα έχουν την ευκαιρία να δουλέψουν μαζί με μέλη της Γερμανικής Βουλής για διάστημα 13 εβδομάδων, γνωρίζοντας έτσι το γερμανικό κοινοβουλευτικό σύστημα και τις πολιτικές διαδικασίες λήψης αποφάσεων.

Απαιτούμενες προϋποθέσεις

• Εθνικότητα: ιθαγένεια μιας εκ των συμμετεχουσών χωρών*
  • Εκπαίδευση: πτυχίο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης
  • Γλώσσα: πολύ καλή γνώση της γερμανικής γλώσσας
  • Εκπαίδευση: γνώση της πολιτικής, κοινωνίας και ιστορίας της Γερμανίας
  • Ηλικία: κάτω των 30 ετών (στην αρχή της υποτροφίας)

Υποτροφία: 500 ευρώ το μήνα (προσφέρεται επίσης, δωρεάν διαμονή, ασφάλιση και έξοδα μετακίνησης)

Διάρκεια προγράμματος: 1 Μαρτίου έως 31 Ιουλίου 2020

Η επιλογή των υποτρόφων γίνεται από ανεξάρτητη επιτροπή επιλογής της Γερμανικής Ομοσπονδιακής Βουλής.

* Οι χώρες οι οποίες συμμετέχουν είναι : Αλβανία, Αλγερία, Αρμενία, Αζερμπαϊτζάν, Λευκορωσία, Βοσνία και Ερζεγοβίνη, Βουλγαρία, Εσθονία, Γαλλία, Γεωργία, Ελλάδα, Ιράκ, Ισραήλ, Ιορδανία, Καζακστάν, Κοσσυφοπέδιο, Κροατία, Λετονία, Λίβανος, Λιθουανία , Λιβύη, Μαρόκο, Μολδαβία, Μαυροβούνιο, παλαιστινιακά εδάφη, Πολωνία,Ρουμανία, Ρωσία, Σερβία, Σλοβακία, Σλοβενία, Συρία, Τσεχία, Τουρκία, Τυνησία, Ουκρανία, Ηνωμένες Πολιτείες της Αμερικής και η  Κύπρος.

Προθεσμία:  31 Ιούλιου 2019

Περισσότερες πληροφορίες: εδώ