12 Θέσεις Εργασίας στην Στατιστική Υπηρεσία της Ε. Επιτροπής

Η Ε. Επιτροπή διοργανώνει διαδικασία επιλογής για την κατάρτιση πίνακα 25 επιτυχόντων υποψηφίων προκειμένου να προσλάβει 12 διοικητικούς υπαλλήλους σε επίπεδο AD 8 στην Eurostat, στον τομέα των εθνικών λογαριασμών, του ισοζυγίου πληρωμών, των τιμών και της διαδικασίας υπερβολικού ελλείμματος/των στατιστικών δημόσιων οικονομικών.

Προβλέπονται οι ακόλουθες κατηγορίες καθηκόντων:

1. Διαχειριστής στοιχείων/μεθοδολόγος στον τομέα των εθνικών λογαριασμών.
  2. Αρμόδιος κατά χώρα υπάλληλος για το ακαθάριστο εθνικό εισόδημα (ΑΕΕ).
  3. Διαχειριστής στοιχείων/μεθοδολόγος στον τομέα των στατιστικών για τις τιμές.
  4. Αρμόδιος κατά χώρα υπάλληλος για τη διαδικασία υπερβολικού ελλείμματος (ΔΥΕ).
  5. Μεθοδολόγος στον τομέα της διαδικασίας υπερβολικού ελλείμματος (ΔΥΕ).
  6. Διαχειριστής στοιχείων/μεθοδολόγος στον τομέα των στατιστικών δημόσιων οικονομικών.
  7. Διαχειριστής στοιχείων/μεθοδολόγος στον τομέα των στοιχείων ισοζυγίου πληρωμών

Οι επιτυχόντες υποψήφιοι θα συμβάλουν στο έργο της Eurostat στους ακόλουθους τομείς:

• Μεθοδολογία εθνικών λογαριασμών·
  • Κύρια συγκεντρωτικά μεγέθη των εθνικών λογαριασμών·
  • Εκτιμήσεις του ακαθάριστου εθνικού εισοδήματος·
  • Λογαριασμοί παραγωγικότητας·
  • Διαδικασία μακροοικονομικών ανισορροπιών (ΔΜΑ) – στατιστικές για τον πίνακα
  • αποτελεσμάτων ΔΜΑ·
  • Λογαριασμοί χρηματοοικονομικών και μη χρηματοοικονομικών θεσμικών τομέων·
  • Διαδικασία υπερβολικού ελλείμματος (ΔΥΕ)·
  • Στατιστικές δημόσιων οικονομικών·
  • Πίνακες προσφοράς, χρήσης και εισροών–εκροών·
  • Ισολογισμοί·
  • Ισοζύγιο πληρωμών·
  • Ισοτιμίες αγοραστικής δύναμης·
  • ΕνΔΤΚ (εναρμονισμένοι δείκτες τιμών καταναλωτή)·
  • Στατιστικές οικιστικών και εμπορικών ακινήτων·

Οι υποψήφιοι για να συμμετάσχουν στο Διαγωνισμό πρέπει να:

• είναι υπήκοοι κράτους μέλους της ΕΕ,
  • έχουν τακτοποιήσει τις στρατολογικές υποχρεώσεις τους,
  • επίπεδο τριτοβάθμιας εκπαίδευσης πιστοποιούμενο με δίπλωμα στον τομέα των οικονομικών επιστημών, των μαθηματικών ή της στατιστικής, όταν η κανονική διάρκεια της πανεπιστημιακής εκπαίδευσης είναι τουλάχιστον τετραετής,

ή

• επίπεδο εκπαίδευσης που αντιστοιχεί σε πλήρεις πανεπιστημιακές σπουδές πιστοποιούμενες με δίπλωμα/πτυχίο στον τομέα των οικονομικών επιστημών, των μαθηματικών ή της στατιστικής, και σχετική επαγγελματική πείρα τουλάχιστον ενός έτους, όταν η κανονική διάρκεια της πανεπιστημιακής εκπαίδευσης είναι τουλάχιστον τριετής. Αυτή η επαγγελματική πείρα θα αποτελεί μέρος του διπλώματος/πτυχίου και δεν θα ληφθεί υπόψη στον αναγκαίο αριθμό ετών επαγγελματικής πείρας.
  • να γνωρίζουν τουλάχιστον 2 επίσημες γλώσσες της ΕΕ, τη μία τουλάχιστον σε επίπεδο C1 (άριστη γνώση) και την άλλη τουλάχιστον σε επίπεδο Β2 (ικανοποιητική γνώση),
  • Εννεαετή επαγγελματική πείρα πλήρους απασχόλησης, εκ των οποίων τουλάχιστον 5 έτη σε τομέα σχετικό με τη φύση των καθηκόντων που περιγράφονται στην αντίστοιχη επικεφαλίδα.

Μισθός: €6818

Καθεστώς: Έκτακτοι Υπάλληλοι

Διάρκεια: τέσσερα έτη, με δυνατότητα ανανέωσης για μέγιστο χρονικό διάστημα δύο ετών.

Προθεσμία: 16 Αυγούστου 2018