Πρακτική άσκηση στην Ευρωπαϊκή Επιτροπή

τραινινφκΗ Ευρωπαϊκή Επιτροπή διοργανώνει δύο φορές τον χρόνο περιόδους κατάρτισης διάρκειας μεταξύ τριών και πέντε μηνών για νέους αποφοίτους πανεπιστημίου. Αυτό δεν αποκλείει εκείνους που – στο πλαίσιο της δια βίου μάθησης – έχουν αποκτήσει πρόσφατα πτυχίο πανεπιστημίου και βρίσκονται στην αρχή μιας νέας επαγγελματικής σταδιοδρομίας.

Ο σκοπός της εκπαίδευσης στην υπηρεσία είναι ιδίως:

• να παρέχει στους ασκούμενους πρακτικές γνώσεις για τη λειτουργία των υπηρεσιών της Επιτροπής,
  • οι ασκούμενοι να αποκτήσουν προσωπική εμπειρία μέσω των επαφών στη διάρκεια της καθημερινής εργασίας τους,
  • οι ασκούμενοι να συμπληρώσουν και να θέσουν σε εφαρμογή τις γνώσεις που έχουν αποκτήσει κατά τη διάρκεια των σπουδών τους και ιδιαίτερα σε τομείς της αρμοδιότητα τους.

Για να υποβάλλει κάποιος αίτηση πρέπει:

• να είναι απόφοιτος πανεπιστημίου,
  • να μην έχει ολοκληρώσει την πρακτική άσκηση σε άλλο θεσμικό όργανο ή οργανισμό της Ένωσης,
  • να έχει πολύ καλή γνώση της αγγλικής ή της γαλλικής ή της γερμανικής γλώσσας,
  • να είναι υπήκοος κράτους μέλους της ΕΕ.

Μπορεί να χορηγείται επιχορήγηση στον εκπαιδευόμενο. Η επιχορήγηση είναι σήμερα 1.000 ευρώ ανά μήνα και καλύπτονται και τα έξοδα ταξιδίου. Παρέχεται επίσης  ασφάλιση υγείας και ατυχημάτων.
Ασκούμενοι που είναι άτομα με ειδικές ανάγκες μπορούν να λάβουν ένα συμπλήρωμα για τη χορήγησή τους.

Για να υποβάλετε την αίτηση σας, θα πρέπει να:

• συμπληρώσουν  και να υποβάλλουν ηλεκτρονικά το έντυπο της αίτησης,
  • στείλετε το φάκελο της αίτησης σας, κατά προτίμηση με συστημένη επιστολή, πριν τη λήξη της προθεσμίας.

Οι περίοδοι κατάρτισης αρχίζουν την 1η Μαρτίου και την 1η Οκτωβρίου κάθε έτους.

Η προθεσμία για να υποβάλετε αίτηση είναι 30η Αυγούστου

Περισσότερες πληροφορίες: