Διαγωνισμός για την πρόσληψη Ελληνόφωνων μεταφραστών στην ΕΕ

Οι επιτυχείς υποψήφιοι θα εργάζονται σε ένα πολυ-πολιτισμικό περιβάλλον, και θα έχουν σημαντικό ρόλο στην ανάπτυξη της πολιτικής και της νομοθεσίας της ΕΕ που έχει θετική επίδραση στις ζωές 505 εκατομμυρίων ανθρώπων.

Οι υποψήφιοι πρέπει:

• να είναι υπήκοοι της ΕΕ,
  • να είναι κάτοχοι πανεπιστημιακού διπλώματος, γεμάτοι ενεργητικότητα και όρεξη για να συμβάλουν σαν μεταφραστές στο έργο της ΕΕ
  • να γνωρίζουν άριστα την πρώτη τους γλώσσα (στην προκειμένη περίπτωση, τα Ελληνικά) και να έχουν πολύ καλή γνώση δύο ακόμη επίσημων γλωσσών της Ευρωπαϊκής Ένωσης, η μία εκ των οποίων να είναι Αγγλικά, Γαλλικά ή Γερμανικά.

3ΈκτακτοΣχέδιοΠαροχής
Η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων λήγει στις 5 Αυγούστου 2014, ώρα 12.00 (ώρα Βρυξελλών).

Προηγούμενη εμπειρία δέν είναι απαραίτητη αλλά απαραίτητο είναι να έχετε πτυχίο πανεπιστημίου και  ενεργητικότητα και αποφασιστικότητα για δουλειά και σημαντική συμβολή σάν μεταφραστής στα θεσμικά όργανα της ΕΕ.

Οι γλωσσικές γνώσεις πιστοποιούνται με γλωσσική εξέταση. Η προκήρυξη απευθύνεται σε πτυχιούχους, όχι αποκλειστικά γλωσσικού κλάδου.

Περισσότερα ΕΔΩ.