ΒΕΛΤΙΩΜΕΝΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ SELFIE ΓΙΑ ΤΗ ΣΤΗΡΙΞΗ ΤΗΣ ΨΗΦΙΑΚΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΔΙΚΤΥΑΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ

Σήμερα, η Επιτροπή εγκαινιάζει μια νέα έκδοση του SELFIE: πρόκειται για το εργαλείο αναστοχασμού που βοηθά τα σχολεία να αξιοποιήσουν στο έπακρο τις ψηφιακές τεχνολογίες για τη διδασκαλία και τη μάθηση. Καθώς τα σχολεία αρχίζουν να ανοίγουν εκ νέου σε ολόκληρη την Ευρώπη, το SELFIE έχει επικαιροποιηθεί, ώστε να βοηθήσει τα σχολεία να αξιολογήσουν το πόσο αποτελεσματικά ανταποκρίνονται στην εξ αποστάσεως εκπαίδευση κατά τη διάρκεια της πανδημίας του κορονοϊού και να προγραμματίσουν το επόμενο έτος με βάση τις ανάγκες των μαθητών και των εκπαιδευτικών. Η κ. Μαρίγια Γκαμπριέλ, Επίτροπος Καινοτομίας, Έρευνας, Πολιτισμού, Εκπαίδευσης και Νεολαίας, αρμόδια για το Κοινό Κέντρο Ερευνών, δήλωσε: «Η πανδημία του κορονοϊού έχει προκαλέσει τη μεγαλύτερη διαταραχή στην εκπαίδευση στην πρόσφατη ιστορία της Ευρώπης, με τη διδασκαλία και τη μάθηση να πραγματοποιούνται πλέον κυρίως μέσω διαδικτύου. Για πολλούς εκπαιδευτικούς και μαθητές, αυτή ήταν η πρώτη φορά που χρησιμοποίησαν πλήρως τις ψηφιακές τεχνολογίες με αυτόν τον τρόπο. Το επικαιροποιημένο εργαλείο SELFIE θα βοηθήσει τα σχολεία να προβληματιστούν σχετικά με το πόσο αποτελεσματικά ανταποκρίνονται, καθώς και για τις δράσεις που μπορούν να αναλάβουν, ώστε να αξιοποιήσουν στο έπακρο τις εν λόγω τεχνολογίες και να μεγιστοποιήσουν τις ευκαιρίες μάθησης για τα παιδιά μας.». Το SELFIE (Self-reflection on Effective Learning by Fostering the use of Innovative Educational Technologies / Αναστοχασμός για την αποτελεσματική μάθηση με την ενίσχυση της χρήσης καινοτόμων εκπαιδευτικών τεχνολογιών) αποτελεί ένα δωρεάν, εύχρηστο και προσαρμόσιμο εργαλείο. Κάθε ενδιαφερόμενο σχολείο μπορεί να εγγραφεί στην πλατφόρμα και να χρησιμοποιήσει το SELFIE. Το εργαλείο συγκεντρώνει ανωνύμως τις απόψεις των μαθητών, των εκπαιδευτικών και των υπευθύνων του σχολείου, με σκοπό την αποτύπωση των πλεονεκτημάτων και των αδυναμιών του σχολείου όσον αφορά τη χρήση των ψηφιακών τεχνολογιών. Από την έναρξή του το 2018, περισσότερα από 7.000 σχολεία και σχεδόν 700.000 χρήστες από 57 χώρες έχουν επωφεληθεί από το SELFIE. Είναι διαθέσιμο σε 31 γλώσσες, συμπεριλαμβανομένων και των 24 γλωσσών της ΕΕ. Το SELFIE αποτελεί μία από τις 11 δράσεις του σχεδίου δράσης για την ψηφιακή εκπαίδευση της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, το οποίο βρίσκεται επί του παρόντος σε φάση επικαιροποίησης μέσω δημόσιας διαβούλευσης, για την άντληση διδαγμάτων από την κρίση του κορονοϊού και για τη στήριξη της εκπαίδευσης και της κατάρτισης μέσω του μακροπρόθεσμου ψηφιακού μετασχηματισμού. Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη νέα αυτή έκδοση του SELFIE, μπορείτε να συμβουλευτείτε τον ιστότοπο του Κοινού Κέντρου Ερευνών.

(Για περισσότερες πληροφορίες: Susanne Conze — Τηλ.: + 32 229 80236, Veronica Favalli — Τηλ.: 32 229 87269)

Η Ευρωπαϊκή Επιτροπή δεσμεύεται στην προστασία των δεδομένων προσωπικού χαρακτήρα. Όλα τα προσωπικά δεδομένα επεξεργάζονται σύμφωνα με τον Κανονισμό (EC) αριθ. 2018/1725. Όλα τα δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα που επεξεργάζεται η Γενική Διεύθυνση Επικοινωνίας/Αντιπροσωπείες της Ευρωπαϊκής Επιτροπής θα διαχειρίζονται αναλόγως.