Ανάγκη αύξησης της χρήση οπτικοακουστικών υλικών στα σχολεία

IM-Education-Technology_0Μια νέα μελέτη της Ε.Ε. συνιστά την ένταξη της κινηματογραφικής παιδείας στα σχολικά προγράμματα και την προώθηση της θέσπισης γενικών κανόνων για τα καθεστώτα αδειοδότησης, συμβάλλοντας στην ευρύτερη χρήση κινηματογραφικών ταινιών και άλλου οπτικοακουστικού υλικού στα ευρωπαϊκά σχολεία.

Η μελέτη εξέτασε τα εμπόδια και τις βέλτιστες πρακτικές κατά την προβολή κινηματογραφικών ταινιών και άλλου οπτικοακουστικού υλικού σε ευρωπαϊκά σχολεία, και είναι διαιρεμένη σε τρία κεφάλαια. Το κεφάλαιο για τα σχολεία εξετάζει τον τρόπο με τον οποίο χρησιμοποιούνται οι κινηματογραφικές ταινίες και τον τρόπο με τον οποίο η κινηματογραφική παιδεία προσαρμόζεται στα σχολικά προγράμματα. Το κεφάλαιο για τη βιομηχανία εξετάζει τον τρόπο με τον οποίο οι κινηματογραφικές ταινίες διατίθενται για τα σχολεία από τη βιομηχανία. Τέλος, το κεφάλαιο για τα πνευματικά δικαιώματα αναλύει το νομικό πλαίσιο στην Ευρώπη για την προ-βολή κινηματογραφικών ταινιών στα σχολεία. Η μελέτη παρέχει συστάσεις για τον τρόπο με τον οποίο μπορεί να διευκολυνθεί η χρήση κινηματογραφικών ταινιών και άλλου οπτικοακουστικού περιεχομένου στα ευρωπαϊκά σχολεία.

Πηγή: Ευρωπαϊκό Γραφείο Κύπρου