Τι είναι το Europe Direct Λεμεσού

logo edic lemesou - low resolution

ΚΤΗΡΙΟ ΥΕΔΣ _IMG_2053

Το Europe Direct Λεμεσού είναι Κέντρο Ευρωπαϊκής Πληροφόρησης που λειτουργεί από τον Ιανουάριο του 2013. Το Κέντρο δημιουργήθηκε με πρωτοβουλία του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) που είναι φορέας υποδοχής για την περίοδο 2013-2017 και στεγάζεται στην Υπηρεσία Έρευνας και Διεθνούς Συνεραγασίας του ΤΕΠΑΚ.

Την πρωτοβουλία του Πανεπιστημίου υποστήριζουν οι Δήμοι της Μείζονος Λεμεσού (Δήμος Λεμεσού, Δήμος Αγίου Αθανασίου, Δήμος Γερμασόγιας, Δήμος Μέσα Γειτονιάς, Δήμος Ύψωνα, Δήμος Κάτω Πολεμιδιών), οι Δήμοι Γεροσκήπου, Δερύνειας, και Αμμοχώστου, η Κοινότητα Παλώδιας και η Αναπτυξιακή Εταιρεία Λεμεσού.

Το Europe Direct Λεμεσού απευθύνεται στους πολίτες και τους οργανωμένους φορείς της κοινωνίας και τους συνδέει άμεσα και γρήγορα με την Ευρωπαϊκή Ένωση.

Η αποστολή του EDIC Λεμεσού περιλαμβάνει τους εξής στόχους:

• Παροχή άμεσων και έγκυρων πληροφοριών στους πολίτες σε σχέση με Ευρωπαϊκά θέματα   ( τα κοινοτικά τους δικαιώματα, νομοθεσία, κοινοτικά προγράμματα, προγράμματα εκπαίδευσης και κατάρτισης,  κοινοτικές χρηματοδοτήσεις, κ.ά.).
  • Παροχή πρακτικών συμβουλών για ένα φάσμα θεμάτων (που κυμαίνονται από το πώς μπορείτε να διαμαρτυρηθείτε για μη ασφαλή προϊόντα έως τον τρόπο που μπορείτε να εκδώσετε άδεια διαμονής).
  • Προώθηση και ενθάρρυνση της ενεργού συμμετοχής των πολιτών στα κοινοτικά προγράμματα.
  • Προώθηση πληροφοριών στα Μέσα Μαζικής Ενημέρωσης για το Κέντρο και την Ε.Ε.
  • Δημιουργία και διάχυση ενημερωτικού δελτίου με τις σημαντικότερες πληροφορίες για τα Ευρωπαϊκά θέματα.
  • Διοργάνωση ημερίδων και εκδηλώσεων ενημερωτικού και επιμορφωτικού χαρακτήρα για θέματα που αφορούν όλες τις πτυχές της ζωής των ευρωπαίων πολιτών (τα δικαιώματα μας, εκπαίδευση και επαγγελματική κατάρτισης, το μέλλον της αγροτικής ανάπτυξης,  κ.ά.).
  • Παροχή Ευρωπαϊκών εκδόσεων και εντύπων στο κοινό.
  • Ενημέρωση Ε.Ε. ή περιοχών / συνεργατών που ανήκουν στην Ε.Ε. αναφορικά με στοιχεία, ανάγκες και δυναμική της περιφέρειας όπου λειτουργούν.
  • Προώθηση εταιρικών σχέσεων για θέματα που αφορούν την Ευρωπαϊκή Επιτροπή.
  • Εάν κριθεί απαραίτητο, προσανατολίζει τα αιτήματα του κοινού προς άλλες πιο κατάλληλες πηγές πληροφόρησης και συμβουλών στην Ε.Ε. σε τοπικό και εθνικό επίπεδο.

Όλες οι παραπάνω υπηρεσίες προσφέρονται δωρεάν.