Θέσεις Μαθητείας σε Ευρωπαϊκές Επιχειρήσεις στην Κορέα

Το Ευρωπαϊκό Επιμελητήριο στη Νότια Κορέα εκπονεί το πρόγραμμα KEWEP (Korea Europe Work Experience Program) το οποίο απευθύνεται σε νέους επιστήμονες από την Ε.Ε., κατά προτίμηση από τις χώρες της Νότιας Ευρώπης που πλήττονται από την οικονομική κρίση (Ελλάδα, Ιταλία, Ισπανία και Πορτογαλία).

Στόχος τους προγράμματος είναι η απασχόληση νέων επιστημόνων με τη μορφή μαθητείας (Internship) σε ευρωπαϊκές επιχειρήσεις που δραστηριοποιούνται στην Κορέα και αποτελούν μέλη του ECCK.

Η προκήρυξη των θέσεων γίνεται μέσω της ιστοσελίδας του προγράμματος: www.ecck.eu και οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να επικοινωνούν απευθείας με τις εργοδότριες επιχειρήσεις που θα προβούν στην επιλογή τους.

Σημειώνεται, ότι πέραν της εργασίας με τη μορφή stage προβλέπεται να υπάρξει και συνεργασία με κορεατικά πανεπιστήμια για την παράλληλη προσφορά και θεωρητικής κατάρτισης και εκμάθησης της γλώσσας.