Σχέδιο Χορηγιών για Ίδρυση και Εκσυγχρονισμό Κέντρων Εστίασης και Αναψυχής – Ψαροταβέρνες

Η Αναπτυξιακή Εταιρεία Πάφου «Αφροδίτη» ΛΤΔ πληροφορεί τους ενδιαφερόμενους, ότι δέχεται αιτήσεις ένταξης έργων για χρηματοδότηση στο πλαίσιο του πιο πάνω Σχεδίου Χορηγιών.

Στόχος του Σχεδίου είναι η υλοποίηση έργων που θα δίνουν την ευκαιρία στους απασχολούμενους στον αλιευτικό κλάδο να διαφοροποιήσουν τη δραστηριότητα τους, με κατεύθυνση τον τριτογενή τομέα της οικονομίας, δηλ. την παροχή υπηρεσιών εστίασης και αναψυχής, έχοντας στο επίκεντρο τους τα αλιευτικά προϊόντα. Ταυτόχρονα το Σχέδιο στοχεύει στην ευρύτερη ανάπτυξη του τομέα των υπηρεσιών στην περιοχή παρέμβασης, με τη δημιουργία ποιοτικά αναβαθμισμένων κέντρων εστίασης και αναψυχής, την αναβάθμιση των προδιαγραφών ποιότητας στα υφιστάμενα κέντρα εστίασης και αναψυχής, την αξιοποίηση των τοπικών προϊόντων, την προώθηση οικονομικά βιώσιμων επιχειρήσεων, φιλικών προς το περιβάλλον και τη βελτίωση της ποιότητας και ασφάλειας των τροφίμων για τον καταναλωτή.

Μέσω του Σχεδίου δύναται να χρηματοδοτηθούν έργα τα οποία εντάσσονται στις ακόλουθες κατηγορίες:

Κατηγορία 1. Εκσυγχρονισμός και Επέκταση Ψαροταβέρνων
Κατηγορία 2. Ίδρυση Ψαροταβέρνων

Δικαιούχοι: είναι φυσικά ή νομικά πρόσωπα που ασχολούνται ή προτίθενται να ασχοληθούν με την παροχή υπηρεσιών σε κέντρα εστίασης και αναψυχής – ψαροταβέρνες

Συνολικός προϋπολογισμός:  €150,000

Από το ποσό αυτό το 75% καλύπτεται από το ΕΤΘΑ και το υπόλοιπο25% από την Κυπριακή Δημοκρατία.

Ποσοστό Επιχορήγησης: 50% (δημόσια δαπάνη) και το υπόλοιπο 50% αποτελεί την ιδιωτική συμμετοχή.

Ο ελάχιστος συνολικός επιλέξιμος προϋπολογισμός κάθε έργου για την παρούσα πρόσκληση δεν μπορεί να είναι μικρότερος των €5.000 και ο μέγιστος δεν μπορεί να ξεπερνά τις €50.000.

Προθεσμία: 7 Οκτωβρίου 2019