Πρακτική Άσκηση στο Ευρωπαϊκό Ινστιτούτο για την Ισότητα των Φύλων

Το Ευρωπαϊκό Ινστιτούτο για την Ισότητα των Φύλων δέχεται αιτήσεις για πρακτική άσκηση στην Υπηρεσία Διοίκησης από πτυχιούχους Πανεπιστημίου.

Το Ευρωπαϊκό Ινστιτούτο για την Ισότητα των Φύλων ιδρύθηκε για να συμβάλει στην προώθηση της ισότητας των φύλων, ιδίως μέσω της ενσωμάτωσης της διάστασης του φύλου σε όλες τις πολιτικές της Ένωσης και τις συνακόλουθες εθνικές πολιτικές.

Στοχεύει επίσης στην καταπολέμηση των διακρίσεων με βάση το φύλο και στην ευαισθητοποίηση των πολιτών της ΕΕ σε θέματα ισότητας των φύλων.

Για να ενταχθούν στο πρόγραμμα πρακτικής άσκησης, οι υποψήφιοι πρέπει να:

• είναι υπήκοοι κράτους μέλους της Ευρωπαϊκής Ένωσηςꞏ
  • κατέχουν την πρώτη γλώσσα σε επίπεδο Γ1 (πολύ καλή γνώση) και τη δεύτερη γλώσσα σε επίπεδο Β2 (ικανοποιητική γνώση),
  • διαθέτουν επίπεδο εκπαίδευσης το οποίο αντιστοιχεί σε ολοκληρωμένες πανεπιστημιακές σπουδές,

Μηνιαίο Επίδομα: 1286 ευρώ και κάλυψη των αεροπορικών εξόδων

Τοποθεσία: Βίλνιους, Λιθουανία