Μαθητικοί Διαγωνισμοί ΜΕΡΑ και ΤΕΚΕ 2019-2020

Το Ίδρυμα Προώθησης Έρευνας (ΙΠΕ) και το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού προκηρύσσουν τους Διαγωνισμούς «Μαθητές στην Έρευνα ΜΕΡΑ 2019 – 2020» και «Τεχνολογία και Καινοτομία στην Εκπαίδευση ΤΕΚΕ 2019 – 2020».

Οι Διαγωνισμοί που εντάσσονται στο Πρόγραμμα «Καλλιέργεια Κουλτούρας ΕΤΑΚ» των Προγραμμάτων «RESTART 2016-2020» για Έρευνα, Τεχνολογική Ανάπτυξη και Καινοτομία του ΙΠΕ.

Κέντρικοι σκοποί των Διαγωνισμών είναι η ανάπτυξη μιας πρώτης επαφής των μαθητών και μαθητριών με την έρευνα, την καινοτομία και την τεχνολογία και η διέγερση της δημιουργικότητας και εφευρετικότητάς τους.

o             Για αποφυγή άσκοπων μετακινήσεων, αποφασίστηκε να παρουσιαστούν οι κατασκευές που θα ετοιμαστούν από τις Ομάδες για τον Διαγωνισμό ΤΕΚΕ σε πλήρη λειτουργία μέσω ενός τρίλεπτου βίντεο, το οποίο θα υποβληθεί κατά την προαναφερθείσα ημερομηνία (26η Ιουνίου) μαζί με την Τεχνική Μελέτη της Ομάδας. Οι Ομάδες μπορούν να υποβάλουν και επιπρόσθετες φωτογραφίες της κατασκευής τους, εάν το κρίνουν αναγκαίο.

o             Αποφασίστηκε ότι η Ειδική Επιτροπή Αξιολόγησης δεν θα καλέσει τις Μαθητικές Ομάδες για Παρουσίαση/Υποστήριξη της Ερευνητικής Εργασίας ή της Τεχνικής Μελέτης όπως γινόταν κάθε χρονιά. Το 20% της βαθμολογίας που αφορούσε αυτό το σημείο, θα κατανεμηθεί στις άλλες κατηγορίες αξιολόγησης. Πιο συγκεκριμένα, για τον Διαγωνισμό ΤΕΚΕ το 50% θα αφορά στην Τεχνική Μελέτη (Εντοπισμός Προβλήματος και Προτεινόμενη Λύση, Πληρότητα της Προτεινόμενης Μεθοδολογίας, Εμπλοκή/Συνεργασία και Δεξιότητες που Αποκτήθηκαν) και το υπόλοιπο 50% στην Κατασκευή (Λειτουργικότητα, Ευχρηστία, Ποιότητα και αξιοποίηση υλικών και εργαλείων). Στην περίπτωση του Διαγωνισμού ΜΕΡΑ, η ερευνητική εργασία, η οποία είχε βαρύτητα στην αξιολόγηση 80% (Αριστεία, Υλοποίηση και Προστιθέμενο Όφελος), τώρα θα έχει βαρύτητα 100% λόγω του ότι το υπόλοιπο 20% αφορούσε στην Παρουσίαση/Υποστήριξη.

o             Αποφασίστηκε όπως δοθεί η δυνατότητα καταγραφής, σε αναθεωρημένο ηλεκτρονικό έντυπο υποβολής, τυχόν προβληματισμών και ενδεχόμενων περιορισμών έρευνας λόγω του COVID-19.

o             Θα δοθεί η ευχέρεια σε όσες Μαθητικές Ομάδες και εκπαιδευτικούς δεν μπορούν να ολοκληρώσουν τις ερευνητικές τους εργασίες/τεχνικές μελέτες φέτος, να μπορούν να τις υποβάλουν την επόμενη ακαδημαϊκή χρονιά στο πλαίσιο των Διαγωνισμών ΜΕΡΑ-ΤΕΚΕ 2020-2021.

o             Οι Ερευνητικές Εργασίες καθώς και οι Τεχνικές Μελέτες που θα υποβληθούν θα εξεταστούν από την Ειδική Επιτροπή Αξιολόγησης το διάστημα  Ιουλίου-Σεπτεμβρίου 2020.

o             Σχετικά με τη διεξαγωγή της Τελετής Βράβευσης των Διαγωνισμών, μελετώνται διάφορα σενάρια τα οποία και θα σας κοινοποιηθούν σε μεταγενέστερο στάδιο.

Δικαιούχοι: Μαθητές πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης του δημόσιου και ιδιωτικού τομέα καθώς και των εκπαιδευτικών τους με τις καινοτόμες τεχνολογικές διαδικασίες.

Βραβεία: Τιμητικές Διακρίσεις, χρηματικά έπαθλα.

Σημεία Επαφής:

Διαγωνισμός ΜΕΡΑ: κα Ελεάνα Γαβριήλ, Επιστημονικός Λειτουργός, Ίδρυμα Προώθησης Έρευνας, egabriel@research.org.cy, +35722205046

Διαγωνισμός TEKE: κα Κωνσταντίνα Μακρή, Επιστημονικός Λειτουργός, Ίδρυμα Προώθησης Έρευνας, cmakri@research.org.cy, +35722205054

Προθεσμία: 26 Ιουνίου 2020