«Green Talents» : Διαγωνισμός Γερμανικού Υπουργείου Παιδείας & Έρευνας

group_Green_Talents_2015_2_content

Το Γερμανικό Ομοσπονδιακό Υπουργείο Παιδείας και Έρευνας (BMBF), διοργανώνει, σε ετήσια βάση, το διαγωνισμό «Green Talents – International Forum for High Potentials in Sustainable Development».

Στόχος του διαγωνισμού, είναι η προώθηση καινοτόμων πράσινων ιδεών. Οι συμμετέχοντες αξιολογούνται από επιτροπή Γερμανών εμπειρογνωμόνων για τα επιτεύγματα τους στο να γίνει η κοινωνία μας περισσότερη βιώσιμη.

Προϋποθέσεις για υποβολή αίτησης

• φοιτητές μεταπτυχιακού/ διδακτορικού επιπέδου ή
  • νέοι απόφοιτοι σε θέμα σχετικό με την αειφόρο ανάπτυξη
  • Άριστη γνώση της αγγλικής γλώσσας
  • Εξαρτούνται του διαγωνισμού οι μόνιμοι κάτοικοι Γερμανίας και οι έχοντες γερμανικό διαβατήριο

Διαδικασία επιλογής

Λόγω του μεγάλου αριθμού των αιτήσεων, που υποβάλλονται κάθε χρόνο, η διαδικασία αξιολόγησης και επιλογής είναι πολύ περίπλοκη και θα διαρκέσει μέχρι τα μέσα Αυγούστου 2016.

Όλοι οι υποψήφιοι θα ενημερωθούν για τα αποτελέσματα εν ευθέτω χρόνω.

Νικητές διαγωνισμού

Οι νικητές του διαγωνισμού «Green Talents», θα κληθούν να παραβρεθούν στο δεκαπενθήμερο Επιστημονικό Φόρουμ, στην Γερμανία. (Αναμένεται να διεξαχθεί τον Οκτώβριο/ Νοέμβριο 2016)

Το Ομοσπονδιακό Υπουργείο Παιδείας και Έρευνας, της Γερμανίας (BMBF), θα καλύψει τα έξοδα του ταξιδιού (προς / από τη Γερμανία και κατά τη διάρκεια του ταξιδιού) καθώς και τα γεύματα και τη διαμονή κατά τη διάρκεια του φόρουμ.

Θα δοθεί, επίσης, ένα μηνιαίο επίδομα για όσους επιθυμούν να επιστρέψουν και να κάνουν την έρευνα τους σε ένα εκπαιδευτικό ίδρυμα, σε ένα πανεπιστήμιο ή μια εταιρεία της επιλογής τους.  Το επίδομα θα καλύπτει τη διαμονή (μέχρι και τρις μήνες), δεν μπορεί όμως να καλύψει τα έξοδα της έρευνας. (Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε: εδώ)

Υποβολή αίτησης

Οι αιτήσεις μπορούν να υποβληθούν μόνο μέσω ενός online εργαλείου.

Οι αιτήσεις, που αποστέλλονται με e-mail δεν γίνονται δεκτές.

Υποβολή αίτησης: εδώ

Προθεσμία: 24 Μαΐου 2016 (μέχρι τις 22:00, ώρα Κεντρικής Ευρώπης)

Περισσότερες πληροφορίες: εδώ