Eκπαιδευτικό Εργαστήριο: «Προετοιμασία Πετυχημένων Προτάσεων για το Πρόγραμμα ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ 2020 – Επιχειρήσεις»

ergasia-seminaria-3

Το Ίδρυμα Προώθησης Έρευνας (ΙΠΕ), σε συνεργασία με το Europe Direct Λεμεσού,  διοργανώνουν Εκπαιδευτικό Εργαστήριο με θέμα: «Προετοιμασία Πετυχημένων Προτάσεων για το Πρόγραμμα ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ 2020 – Επιχειρήσεις»

Στόχος του Εργαστηρίου είναι να αναδείξει πως μια καλά σχεδιασμένη Πρόταση Έργου μπορεί να ανταποκριθεί στα κριτήρια αξιολόγησης.

Το Εργαστήριο περιλαμβάνει πληροφορίες όπως:

• Το Πρόγραμμα, η Δομή, οι Μηχανισμοί Χρηματοδότησης, οι Γενικοί Κανόνες Συμμετοχής
  • Πως να βρει κανείς και να κατανοήσει τη θεματική που τον ενδιαφέρει
  • Πως να βρει κανείς συνεργάτες και να «χτίσει» το δίκτυο συνεργασίας του
  • Το ηλεκτρονικό εργαλείο υποβολής
  • Συμβουλές για τη συγγραφή της πρότασης: επιμέρους κομμάτια
  • Βασικοί κανόνες συμμετοχής σε σχέση με την κατάρτιση του προϋπολογισμού

Ομάδα Στόχος

Άτομα με προηγούμενη εμπειρία στη συγγραφή και υποβολή προτάσεων σε εθνικό ή ευρωπαϊκό επίπεδο (7ο ΠΠ ή / και ΟΡΙΖΟΝΤΑ 2020), οι οποίοι προέρχονται από τον επιχειρηματικό χώρο και σκοπεύουν να συμμετάσχουν στο άμεσο μέλλον στο Πρόγραμμα ΟΡΙΖΟΝΤΑ 2020 υπό την ιδιότητα της επιχείρησης.

Ενότητες / Modules Εκπαιδευτικών Εργαστηρίων ΙΠΕ

Το ΙΠΕ, στο πλαίσιο των αρμοδιοτήτων του για το συντονισμό των δραστηριοτήτων για τη συμμετοχή της Κύπρου στο Πρόγραμμα ΟΡΙΖΟΝΤΑ 2020, διοργανώνει εξειδικευμένα Εκπαιδευτικά Εργαστήρια. Τα Εργαστήρια αυτά είναι βασισμένα σε μια διαδραστική μέθοδο και περιλαμβάνουν παρουσιάσεις, πρακτικά παραδείγματα, ασκήσεις και ανοικτή συζήτηση σε συνδυασμό με στοχευμένα εκπαιδευτικά μέσα, που αποσκοπούν αφενός στην ενεργή συμμετοχή της εκάστοτε ομάδας στόχου και αφετέρου στην όσο το δυνατόν καλύτερη κατανόηση των θεμάτων από τους συμμετέχοντες.

Έχουν σχεδιαστεί και προσφέρονται οι ακόλουθες Ενότητες – Modules:

Module 1: To Πρόγραμμα ΟΡΙΖΟΝΤΑΣ 2020 με Μία Ματιά

Module 2: Προετοιμασία Πετυχημένων Προτάσεων

2.1 Αρχικό Επίπεδο

2.2 Προχωρημένο Επίπεδο

2.3 Νέοι Ερευνητές

2.4 Επιχειρήσεις

Module 3: Διαχείριση Έργων

–

Ημέρα διεξαγωγής:  Τετάρτη, 18 Μαΐου 2016

Τόπος διεξαγωγής

Αίθουσα Συνεδριάσεων, ισόγειο της Υπηρεσίας Σπουδών και Φοιτητικής Μέριμνας του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (Γωνιά Αθηνών και Νίκου Ξιούτα), Λεμεσός

Ώρα διεξαγωγής:  από τις 10:00 μέχρι τις 17:00.

–

Δήλωση Συμμετοχής

Οι ενδιαφερόμενοι, μπορούν να συμπληρώσουν το σχετικό έντυπο αίτησης και να το αποστείλουν στο ΙΠΕ,  στο  τηλεομοιότυπο 22205001 ή στο ηλεκτρονικό ταχυδρομείο horizon2020@research.org.cy

*Η συμμετοχή στο Εργαστήριο είναι δωρεάν.

Εκπαιδευτές θα είναι τα Εθνικά Σημεία Επαφής (ΕΣΕ), της Κύπρου.

Σημειώνεται ότι στο Εργαστήριο θα κληθούν να συμμετέχουν μόνο τα άτομα τα οποία εντάσσονται στην Ομάδα Στόχο.

Έντυπο αίτησης: εδώ

Αναλυτικό Πρόγραμμα: εδώ

Προθεσμία: 16 Μαΐου 2016

Περισσότερες Πληροφορίες