20 υποτροφίες για νέους φοιτητές

Η Ελληνική Τράπεζα στηρίζει νέους φοιτητές και φοιτήτριες μέσω του προγράμματος υποτροφιών jumpstart.

Αφορά τους απόφοιτους του 2019 ιδιωτικών/δημόσιων λυκείων και τεχνικών σχολών της Κύπρου και στρατιώτες που έχουν ολοκληρώσει τη θητεία τους το 2019.

Σκοπός είναι η οικονομική στήριξη των αποφοίτων στις ακαδημαϊκές σπουδές τους σε οποιοδήποτε πανεπιστήμιο ή σχολή τριτοβάθμιας εκπαίδευσης στην Κύπρο και στο εξωτερικό. Οι υποτροφίες δίνονται στη βάση οικονομικών και κοινωνικών κριτηρίων, καθώς και ακαδημαϊκών επιδόσεων.

Θα πρέπει να τηρούνται όλες οι πιο κάτω προϋποθέσεις συλλογικά:

• Κατέχει κυπριακή υπηκοότητα ή είναι μόνιμος και νόμιμος κάτοικος Κύπρου, και διαμένει στις περιοχές που ελέγχονται από την Κυπριακή Δημοκρατία.
  • Το κατά κεφαλήν ετήσιο ακαθάριστο εισόδημα της οικογένειας δεν υπερβαίνει τις 10.000 ευρώ (στο πλαίσιο της αίτησης θα συμπληρωθεί αναλυτικός πίνακας που υπολογίζει το κατά κεφαλήν ετήσιο ακαθάριστο εισόδημα και σε περίπτωση που το ποσό υπερβαίνει τις 10.000 ευρώ η αίτηση θα απορρίπτεται).
  • Διατηρεί λογαριασμό συνδεδεμένο με κάρτα στην Ελληνική Τράπεζα ή έχει προβεί σε άνοιγμα λογαριασμού και έκδοση κάρτας πριν από την υποβολή της αίτησης.
  • Έχει αρχίσει σπουδές ή θα αρχίσει το αργότερο εντός του 2020.

Ύψος Υποτροφίας: €2,000 ανά έτος

Προθεσμία: 31 Οκτώβριου 2019