Στήριξη Θεατρικής Δημιουργίας και Ανάπτυξης 2023

Οι Πολιτιστικές Υπηρεσίες του Υπουργείου Παιδείας και Πολιτισμού ανακοινώνουν το «Σχέδιο Στήριξη Θεατρικής Δημιουργίας και Ανάπτυξης 2023».

Σκοπός του Σχεδίου είναι να αποτελέσει τη βάση για τη στοχευμένη δημόσια στήριξη που θα προσφέρεται σε φορείς, ομάδες φυσικών προσώπων και μεμονωμένα φυσικά πρόσωπα που δραστηριοποιούνται στο χώρο της θεατρικής δημιουργίας, των οποίων οι δραστηριότητες (έργα, ενέργειες, δράσεις) συμβάλλουν στην προβολή και ανάδειξη των δημιουργών και των έργων τους, στη δημιουργικότητα, κινητικότητα καθώς επίσης και στη συμμετοχή του κοινού.

Η εφαρμογή του παρόντος Σχεδίου αποσκοπεί στην υλοποίηση δραστηριοτήτων που έχουν στόχο:

1. Την προαγωγή, καλλιέργεια και διάδοση της θεατρικής τέχνης και την παροχή ευκαιριών για γνωριμία, κατανόηση, συμμετοχή και δημιουργία καθώς και γενικότερα την εμπέδωση της θεατρικής τέχνης σε όσον το δυνατό ευρύτερα στρώματα της κοινωνίας.
  2. Την ανάδειξη νέων, καινοτόμων δράσεων, πρωτοβουλιών και σχεδίων.
  3. Την ενθάρρυνση της κινητικότητας (mobility) των καλλιτεχνών και άλλων επαγγελματιών της θεατρικής τέχνης καθώς και του καλλιτεχνικού τους έργου.
  4. Τη διαμόρφωση καλλιτεχνικής αντίληψης και αισθητηρίου τόσο από τη θέση του δημιουργού όσο και από τη θέση του θεατή.

Επιλέξιμες Κατηγορίες Δραστηριοτήτων:

Ι. Δραστηριότητες που συμβάλλουν στην
1. Προβολή/ανάδειξη:
α. Αφιερώματα σε ανθρώπους του θεάτρου (μόνο για φορείς)
2. Ενθάρρυνση της δημιουργικότητας:
α. Διοργάνωση παραστάσεων ή άλλων θεατρικών δρώμενων που αφορούν αποκλειστικά στο Παιδικό και Νεανικό Θέατρο (δεν καλύπτονται δαπάνες θεατρικών περιοδειών)
β. Σκηνοθετημένα θεατρικά αναλόγια
γ. Προγράμματα φιλοξενίας (residencies) (μόνο για φορείς που έχουν τον δικό του χώρο)
3. Στήριξη της κινητικότητας:
α. Συμμετοχή σε εγνωσμένου κύρους φεστιβάλ, σε συνέδρια, δράσεις και προγράμματα θεάτρου στο εξωτερικό που διοργανώνονται από σημαντικούς και καθιερωμένους φορείς θεάτρου
β. Εκδηλώσεις στα πλαίσια προγραμμάτων σημαντικών και καθιερωμένων φορέων και ιδρυμάτων του εξωτερικού (μόνο για φορείς)
4. Στήριξη επιμόρφωσης:
Διοργάνωση μονοήμερων σεμιναρίων, εργαστηρίων θεατρικής γραφής, ημερίδων και επιμορφωτικών δράσεων που διεξάγονται στην Κύπρο από επαγγελματίες και απευθύνονται σε επαγγελματίες του χώρου.

ΙΙ. Περιορισμοί: Δεν εξετάζονται αιτήσεις που αφορούν στη διοργάνωση φεστιβάλ θέατρου ή άλλων πολυήμερων θεατρικών δράσεων. Επίσης, δεν εξετάζονται αιτήσεις που αφορούν στη διοργάνωση καλοκαιρινών σχολών (summer school) θέατρου για παιδιά, έφηβους ή ενήλικες, ούτε επιχορηγούνται δραστηριότητες που πραγματοποιούνται σε ιδιωτικές οικίες και ξενοδοχεία. Τέλος, σε ό,τι αφορά στο παιδικό θέατρο, δεν εξετάζονται αιτήσεις που αφορούν θεατρικές διασκευές κινηματογραφικών ταινιών από διεθνείς κινηματογραφικές εταιρείες, όπως π.χ. Walt Disney, Pixar κ.ά.

Δικαιούχοι:

1. Μη κερδοσκοπικοί φορείς (νομικά πρόσωπα ιδιωτικού δικαίου), εγγεγραμμένοι με βάση την κυπριακή νομοθεσία και με κύρια καταστατική επιδίωξη τη δραστηριοποίηση στον χώρο του θεάτρου.
2. Ομάδες φυσικών προσώπων. Για τους σκοπούς της εφαρμογής του παρόντος Σχεδίου, ως ομάδες φυσικών προσώπων αναγνωρίζονται τα (άτυπα συγκροτημένα) σύνολα δημιουργών, τα οποία αποτελούνται από προσοντούχους επαγγελματίες από τον χώρο του θεάτρου (σκηνοθέτες, ηθοποιοί, σκηνογράφοι, θεατρικοί συγγραφείς) και απαρτίζονται από 3 τουλάχιστον φυσικά πρόσωπα που συμμετέχουν ενεργά στην υλοποίηση της δραστηριότητας ως συντελεστές, εκ των οποίων ο ένας έχει την ιδιότητα του επικεφαλής της ομάδας. Νοείται ότι η πλειοψηφία των μελών της ομάδας απαρτίζεται από δημιουργούς που είναι Κύπριοι υπήκοοι ή άτομα που τα τελευταία 5 έτη διαμένουν μόνιμα στην Κυπριακή Δημοκρατία. Αιτήσεις από δικαιούχους που ανήκουν στην κατηγορία αυτή υποβάλλονται από τους εκάστοτε επικεφαλής των ομάδων. Άτομα τα οποία είναι επικεφαλής (πρόεδροι/καλλιτεχνικοί διευθυντές) φορέων δεν μπορούν να αιτηθούν ως επικεφαλής ομάδων φυσικών προσώπων. Η εκταμίευση της χρηματοδότησης γίνεται στο όνομα του επικεφαλής, ο οποίος έχει και την ευθύνη διαχείρισής της.

Συγχρηματοδότηση: 70 – 90%

Προθεσμία: 9 Δεκεμβρίου 2022