This page  displays our upcoming events. Please find our old events (before the 19th of May 2016) in English  here and in Greek here

Φόρτωση Εκδηλώσεις

« Όλες οι Εκδηλώσεις

• Αυτή η εκδήλωση έχει τελειώσει.

29/09/2020 @ 09:00 - 13:00

Στις 29 Σεπτεμβρίου 2020 θα πραγματοποιηθεί η 6η Ημερίδα Δημόσιας Υγείας, υπό την αιγίδα του Υπουργού Υγείας κ. Ιωάννου η οποία διοργανώνεται και φέτος από το Διεθνές Ινστιτούτο Κύπρου για την Περιβαλλοντική και Δημόσια Υγεία της Σχολής Επιστημών Υγείας του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου. Η θεματική της ημερίδας για τη φετινή χρονιά θα είναι «Ο πολύπλευρος ρόλος της δημόσιας υγείας στην αντιμετώπιση της πανδημίας COVID-19».

Ένεκα της έξαρσης του νέου κορωνοϊού SARS-CoV-2, η φετινή ημερίδα θα εστιάσει στην αξιολόγηση υφιστάμενων αλλά και νέων προγραμμάτων αντιμετώπισης και πρόληψης της πανδημίας. Επίσης, θα παρουσιαστούν αποτελέσματα ερευνών σχετικών με τον νέο κορωνοϊό που έχουν γίνει μέχρι σήμερα στην Κύπρο. Η ημερίδα θα φιλοξενήσει επαγγελματίες δημόσιας υγείας που διαδραμάτισαν σημαντικό ρόλο στην αντιμετώπιση της πανδημίας από την πολιτεία αλλά και σχεδίασαν και παρήγαγαν μελέτες επιπτώσεων περιοριστικών μέτρων στη μείωση ρίσκου μολυσματικότητας του νέου κορωνοϊού. Η ημερίδα θα αναδείξει τη συνεργασία των υπηρεσιών του Υπουργείου Υγείας με τις πανεπιστημιακές ερευνητικές ομάδες και τις υποδομές τους για τη συλλογή χωρο-χρονικών δεδομένων υγείας που θα υποστηρίζουν την ουσιαστική εφαρμογή προγραμμάτων επιδημιολογικής επιτήρησης της πανδημίας. Πρωταρχικό μέλημα του Ινστιτούτου είναι η συνέχιση της αξιόπιστης παροχής εκπαιδευτικών προγραμμάτων υψηλής ποιότητας για νέους και υφιστάμενους επαγγελματίες δημόσιας υγείας,καθώς και η συλλογή ερευνητικών δεδομένων για την απάντηση κρίσιμων ερωτημάτων δημόσιας υγείας που θέτει η κυπριακή κοινωνία.

Η ημερίδα θα γίνει διαδικτυακά μέσω της πλατφόρμας Zoom Meeting (από τις 9:00 μέχρι τις 13:30) με προφορικές παρουσιάσεις από συνολικά 8 ομιλητές.

** H Επιτροπή Συνεχιζόμενης Ιατρικής Εκπαίδευσης του Παγκύπριου Ιατρικού Συλλόγου εγκρίνει την απονομή βαθμών 2 Σ.Ι.Ε. σε όσους γιατρούς παρακολουθήσουν την 6η Παγκύπρια Ημερίδα Δημόσιας Υγείας.

Λεπτομέρειες

Ημερομηνία:
29/09/2020
Ώρα:

Χώρος Διεξαγωγής

Η ημερίδα θα γίνει διαδικτυακά μέσω της πλατφόρμας Zoom Meeting

This page  displays our upcoming events. Please find our old events (before the 19th of May 2016) in English  here and in Greek here