54 θέσεις πρακτικής άσκησης στην Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Εξωτερικής Δράσης

Η Ευρωπαϊκή Υπηρεσία Εξωτερικής Δράσης και η Ευρωπαϊκή Επιτροπή προσφέρουν ένα υψηλού επιπέδου πρόγραμμα το οποίο προσφέρει την ευκαιρία σε νέους να δουλέψουν στις αντιπροσωπείες της ΕΕ για την περίοδο 2023 – 2025. Θα επιλεγούν 2 νέοι / νέες απο κάθε κράτος μέλος.

Σκοπός του προγράμματος είναι να προσφέρει νέους την ευκαιρία να λάβουν από πρώτο χέρι εμπειρίες δουλεύοντας στις Αντιπροσωπείες. Επίσης, οι νέοι να εφαρμόσουν τις γνώσεις και τις ικανότητες τους στο εργασιακό τους περιβάλλον.

Η πρακτική άσκηση απευθύνεται σε άτομα που:

• προέρχονται από τα κράτη μέλη της ΕΕ,
  • κατέχουν πτυχίο πανεπιστημίου τουλάχιστον επιπέδου Master σε τομέα σχετικό με τις δραστηριότητες των αντιπροσωπειών της ΕΕ (τουλάχιστον τέσσερα έτη πανεπιστημιακών σπουδών),
  • γνωρίζουν πέραν της μητρικής τους γλώσσας άριστα την Αγγλική ή Γαλλική.

Επίδομα:

• 2000€ το μήνα.
  • 1500€ για θέματα διαμονής.
  • 2926€ κάλυψη για ταξιδιωτικά έξοδα για κάθε έτος(αεροπορικά εισιτήρια).
  • 1800€ για ασφαλιστική κάλυψη για ένα χρόνο.
  • 2340€ για έξοδα εγκατάστασης.

Οι διαθέσιμες θέσεις είναι 54. 27 Θέσεις αφορούν τα πεδία των πολιτικών, τύπου και πληροφοριών. Οι υπόλοιπες 27 θέσεις αφορούν τα πεδία διαχείριση οικονομικής βοήθειας, οικονομικών και εμπορίου.

Διάρκεια: 12-24 μήνες

Τοποθεσία: Σε μια απο τις 145 Αντιπροσωπείες της ΕΕ

Προθεσμία: 31η Ιανουαρίου 2023

Το Υπουργείο Εξωτερικών είναι το κεντρικό σημείο για την παραλαβή των αιτήσεων σε εθνικό επίπεδο.
Οι αιτήσεις πρέπει να υποβληθούν αποκλειστικά σύμφωνα με το τυποποιημένο έντυπο αίτησης μέσω e-mail στο administration@mfa.gov.cy μέχρι τις 31 Ιανουαρίου 2023.Τυχόν απορίες μπορούν να υποβληθούν στο προαναφερόμενο email είτε τηλεφωνικώς στο 22651286, 22651281.