O διαγωνισμός ‘Ψηφιακού Πρωταθλητή 2020’

Το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού, το Ίδρυμα Προώθησης Έρευνας, το Υπουργείο Ενέργειας, Εμπορίου και Βιομηχανίας, Ανώτατα Εκπαιδευτικά Ιδρύματα της Κύπρου συνδιοργανώνουν το διαγωνισμό του ‘Ψηφιακού Πρωταθλητή 2020’.

Ο διαγωνισμός στοχεύει στην προώθηση της ψηφιακής καινοτομίας και στην ενθάρρυνση, καλλιέργεια και προαγωγή της ανοιχτής καινοτομίας σε μαθητές, φοιτητές, άλλα φυσικά πρόσωπα / ομάδες, νεοφυείς, νεοσύστατες και μικρομεσαίες επιχειρήσεις.

Το Ψηφιακό Πρωτάθλημα χωρίζεται σε τρεις κατηγορίες:

Κ1. Μαθητική Επιχειρηματικότητα: μαθητές 12-18 ετών,  μαθητές Γυμνασίου και Λυκείου. Εγγεγραμμένοι σε σχολεία αναγνωρισμένα από το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού Κύπρου με έδρα στις περιοχές που ελέγχει η Κυπριακή Δημοκρατία.

Κ2. Φοιτητική Επιχειρηματικότητα: προπτυχιακοί και μεταπτυχιακοί φοιτητές, εγγεγραμμένοι σε Πανεπιστήμια ή Ιδρύματα Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης (αναγνωρισμένα από το Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού Κύπρου).

Κ3. Αναπτυξιακή Επιχειρηματικότητα: Φυσικά πρόσωπα, ομάδες ατόμων ή νεοφυείς, ή νεοσύστατες, ή μικρομεσαίες επιχειρήσεις με έδρα στις περιοχές που ελέγχει η Κυπριακή Δημοκρατία.

Βραβεία: συνολικού ύψους €30.000

Προθεσμία: 17 Μαΐου 2020